ورود کاربران
پست الکترونیکی :
کلمه عبور :

بیانیه سی و دومین گردهمایی علوم زمین و اولین کنگره بین ­المللی- تخصصی با رویکرد گوهر

مقدمه:

نظر به ظرفیت­ های بالای هنر- صنعت گوهر و جواهر در اشتغالزایی و افزایش درآمد سرانه ملی، و با توجه به گردش مالی بسیار زیاد جهانی در هنر- صنعت گوهر و سهم ناچیز کنونی ایران، رسیدن به سهم یک درصدی ایران از گردش مالی جهانی به ­عنوان چشم ­انداز تعیین شده، انجام بررسی­های همه ­جانبه­ ی دانش بنیان و ایجاد هماهنگی ­های لازم بین مراکز گوناگون وابسته به این هنر- صنعت در جهت بهبود و ارتقای سهم کشور در تجارت منطقه ­ای و جهانی گوهر بر اساس توانمندسازی کارشناسان و ایفای نقش مؤثر با  حضور در عرصه ­های مختلف، شناسایی و بهره برداری، فرآوری و تولید و عرضه انواع گوهرها و جواهرات از منابع داخلی با همکاری بخش خصوصی علاقه ­مند به سرمایه ­گذاری را ضروری نموده است. با توجه به فرآیندهای مؤثر در نائل شدن به این موفقیت از جمله زمین شناسی و معدن، صنعت و تولید، تجارت و کارآفرینی، گوهر شناسی و استانداردها و آموزش، ضروریست تا در اولین قدم به اولین حلقه ی این زنجیره که زمین ­شناسی و اکتشاف می ­باشد، توجه ویژه مبذول گردد. بدون شک در این راستا، به خاستگاه ­های گوهر، شناسایی، اکتشاف تفصیلی، تعیین ذخیره، فرآوری و مطالعات فنی- اقتصادی اولیه پرداخته خواهد شد. بدون شک جهت انجام این مهم نیازمند حمایت­های همه جانبه ­ی (مالی، معنوی، حقوقی، ...) دولت محترم  تدبیر و امید هستیم.


کلیات استراتژی اکتشاف گوهر (راهبردها و ضرورت­ها):

مهم­ترین ضرورت­های تدوین نقشه راه اکتشاف گوهر در کشور، شامل: الف) شناسائی پتانسیل ها و منابع گوهر، و ب) پهنه‌بندی، اولویت گذاری و برنامه ریزی اکتشافی است که طی دو فاز شناسایی- پی­جویی و اکتشاف عمومی- تفصیلی، براساس ضوابط و معیارهای اکتشافی استاندارد انجام خواهد شد.


اهداف، رویکردها و راهبردها:

1-   شناسایی پتانسیل‌ها و منابع گوهر بر اساس خاستگاه ها در کشور با بررسی و ارزیابی اطلاعات موجود در زمینه گوهر در مناطق مختلف کشور اعم از نقشه‌ها، گزارش‌ها و اطلاعات آکادمیک و سایر اسناد و مدارک موجود (از سال 1340 تاکنون)، جهت اولویت گذاری پهنه‌ها و برنامه‌ریزی براساس پتانسیل­ ها و نوع گوهر و منابع مهم شناخته شده گوهر در کشور؛

2-   پهنه‌بندی و اولویت گذاری برای مطالعات و عملیات مهندسی اکتشاف گوهر؛

3-   جذب دانش آموختگان علاقمند و آموزش‌های کوتاه مدت و ادواری؛

4-   آموزش و بازآموزی ادواری و توانمند سازی نیروهای موجود در همه رده‌های حرفه‌ای و کارشناسی؛

5-   تشکیل کارگروه های تخصصی اکتشافی؛

6-   تجهیز آزمایشگاه ها به انواع ابزارها و دستگاه‌های آزمایشگاهی جهت شناسایی، بهسازی، فرآوری و تولید گوهر و انجام آنالیزهای دستگاهی مورد نیاز، مطابق با استاندارها و الگوهای موفق و نوین جهانی؛

7-   انجام مطالعات میدانی و عملیات مهندسی اکتشاف گوهر براساس ضوابط و معیارهای شناخته شده طبق استانداردها، مدل‌ها و الگوهای نوین و موفق و بومی ­سازی روش­ها و تکنیک­ها، با همکاری بخش خصوصی و مشاوران مجرب داخلی و خارجی؛

8-   الگوبرداری از تجربیات و مدل‌های موفق و انجام پژوهش‌های راهبردی، بنیادی وکاربردی در زمینه‌های مختلف مطرح در عرصه اکتشاف و فراوری گوهر مبتنی بر رویکردها، اهداف و چشم اندازها؛

9-   حمایت و یا مشارکت در پروژه ­های منطقه ­ای و بین ­المللی به پشتوانه کارگروه های تخصصی اکتشاف گوهر و براساس روش­ها و فناوری­های نوین.

یکی از دستاوردهای کنگره بین ­المللی- تخصصی با رویکرد گوهر که با حضور میهمانانی از بخش­های دولتی، خصوصی، دانشگاه­ها و اتحادیه­ های مربوطه و کارشناسانی از کشورهای تایلند و تاجیکستان برگزارشد، ایجاد تفاهم نامه ه­ایی با کشور تاجیکستان و مذاکرات اولیه به شرح  زیر با کشور تایلند بوده است:

1-   تبادل استاد و دانشجو بین هر دو مرکز؛

2-   استفاده دو جانبه از دستگاه­های آموزشی هر دو طرف در جهت تحقیقات کانی شناسی و گوهر شناسی؛

3-   برپایی کارگاه­های آموزشی مشترک در دو کشور؛

4-   اعطای مدرک مشترک گوهرشناسی در پایان کارگاه­ ها و برنامه ­های آموزشی مشترک در هر دو کشور؛

5-   تجهیز آزمایشگاه­ های گوهرشناسی بخش­های دولتی و خصوصی ایران از طریق راه­های قانونی؛

6-   همکاری در ایجاد فضای مناسب جهت تحقیق پژوهشگران هر دو طرف در معادن گوهر طرفین؛

7-   اعلام آمادگی سازمان برای همکاری ویژه در اکتشافات گوهر در ایران با طرف تایلندی.  


در اولین نشست تخصصی صفر تا صد گوهر با حضور نمایندگان هنر- صنعت گوهر و جواهر در زمینه­های مختلف کاری و با در نظر گرفتن محورهای اصلی (زمین شناسی و معدن، صنعت و تولید، تجارت و کارآفرینی، گوهر شناسی و استانداردها، و آموزش)، بر نهادینه ­سازی یک متولی واحد در کشور جهت اتصال، حمایت و ایجاد هماهنگی بین حلقه­ها مختلف این زنجیره تا دستیابی به رشد اقتصادی، اشتغالزایی، ایجاد ارزش افزوده و افزایش درآمد سرانه ملی، تأکید شده است.

 

اولین نشست تخصصی صفر تا صد گوهر در سی و دومین گردهمایی و نخستین کنگره بین المللی تخصصی علوم زمین با رویکرد گوهر

در روز 30 بهمن ماه اولین نشست تخصصی صفر تا صد گوهر در سی و دومین گردهمایی و نخستین کنگره بین المللی تخصصی علوم زمین با رویکرد گوهر با حضور تعداد زیادی از مدیران و فعالان در این بخش انجام شد.

از سخنرانان در این نشست می توان به جناب :

آقای فتحی زاده – نماینده انجمن علمی بازرگانی

آقای دکتر امیری مقدم – معاونت فنی شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد

آقای مهندس فرهادیان – ریاست شرکت زمین کاوان الوند

آقای کشتی آرای – رئیس اتحادیه طلا و جواهر کشوری

آقای مهندس زنگنه – ریاست شرکت فناوران زرین

آقای دکتر غفوری فرد – رئیس بازرسی عالی انقلاب - نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی

آقای مهندس اسماعیلی دهج- ریاست  نظام  مهندسی  معدن  تهران  و عضو  شورای  مرکزی  سازمان  نظام  مهندسی -  مشاور و معاون وزیر و رئیس سازمان زمین شناسی کشور

آقای مهندس پارسه – مرکز آموزش تحقیقات صنعتی گمرک

آقای دکتر رشید نژاد – استاد دانشگاه تربیت مدرس

آقای دکتر جان نثاری – رئیس گروه اکتشافات غیر فلزی سازمان زمین شناسی

آقای دکتر قربانی – استاد دانشگاه شهید بهشتی

آقای مهندس قاسمی – معاون آموزشی برنامه ریزی و پژوهشی سازمان فنی حرفه ای استان تهران

آقای بهمنش – بازرس اتحادیه تولید کنندگان و صادر کنندگان طلا و جواهر و سنگ های قیمتی

آقای مهندس پیش بین – دبیر کانون ملی فیروزه و عامل توسعه خوشه جواهرات مشهد

آقای دکتر اعتمادی – استاد دانشگاه شیراز

آقای مهندس سلیمان بیگی - کارشناس مسئول نظارت و بهره برداری معادن وزارت صنعت، معدن و تجارت

و آقای خباز - نماینده ادواری مجلس اشاره نمود.

در پایان این نشست، بر این موضوع تاکید گردید که وجود متولی در بخش گوهرها الزامی است و بایستی خواسته های بخش گوهر اولویت بندی و در قالب طرح و بصورت جامع ارائه شود تا به خواسته های عنوان شده جامه عمل پوشانده شود.


 
 

کارگاه های آموزشی سی و دومین گردهمایی و نخستین کنگره بین المللی تخصصی علوم زمین با رویکرد گوهرها

کارگاه های آموزشی سی و دومین گردهمایی و نخستین کنگره بین المللی تخصصی علوم زمین با رویکرد گوهرها در روزهای 27 و 28 بهمن ماه کارگاه های آموزشی توسط آقای دکتر سریوات سمین پانیا از دانشگاهSrinakharinwirot  تایلند و انستیتو گوهر شناسی دولتی تایلند GIT با عنوان

"Introduction to Gem Identification and Corundum Identification, (Ruby and Sapphire)"

 طبق برنامه ریزی برگزار گردید.

در روز 30 بهمن ماه نیز کارگاه آموزشی تراش هنری نگین(دامله) و تراش هنری مهندسی (زاویه تراشی) توسط آقای مهندس شیخ الاسلام طبق برنامه برگزار شد.

 

 

سی و دومین گردهمایی و نخستین کنگره بین المللی تخصصی علوم زمین با رویکرد گوهرها

سی و دومین گردهمایی و نخستین کنگره بین المللی تخصصی علوم زمین با رویکرد گوهرها صبح سه شنبه 29 بهمن ماه ساعت 8:30 در تهران آغاز به کار کرد. در ابتدای مراسم پس از تلاوت آیاتی از کلام الله مجید، سرکار خانم مهندس فریده باقری دبیر اجرایی گردهمایی ضمن عرض خیر مقدم به حاضران با بیان تاریخچه ای از برگزاری گردهمایی علوم زمین توسط سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور، اهداف ویژه دوره سی و دوم گردهمایی و رویکرد گوهرها را تشریح نمودند. ایشان تعداد مقالات رسیده به دبیرخانه را 37 مورد اعلام کرد که 11 مورد جهت سخنرانی و 7 مورد جهت ارائه پوستر پس از داوری توسط 12 نفر از اعضای هیات علمی دانشگاه های کشور انتخاب گردیدند.

سپس آقای دکتر سریوات سمین پانیا از دانشگاهSrinakharinwirot  تایلند و انستیتو گوهر شناسی دولتی تایلند GIT، بعنوان مهمان ویژه سخنرانی نموده و 2 مقاله ارائه کردند. 

در ادامه مقالات انتخابی به عنوان سخنرانی طبق برنامه ریزی قبلی در سالن آموزش ارائه گردیدند. همزمان با ارئه مقالات، 7 پوستر منتخب نیز ارائه گردید.

شایان ذکر است که گردهمایی با رویکرد گوهرها با استقبال بسیار خوب اساتید، دانشجویان و فعالان بخش گوهر روبرو گردید.

  

نمایشگاه های سی و دومین گردهمایی و نخستین کنگره بین المللی تخصصی علوم زمین با رویکرد گوهرها

در آستانه سی و دومین گردهمایی و نخستین کنگره بین المللی تخصصی علوم زمین با رویکرد گوهرها، نمایشگاه های رویکرد گوهر از صبح یک شنبه 27 بهمن ماه در تهران آغاز به کار کرد. شرکت فن آوران زرین، شرکت بازرسی کیفیت استاندارد، شرکت VHM، گالری سنگهای شفا بخش گالری آمتیست، آموزشگاه طلا و جواهر گوهرنشان، گالری آکومارین، شرکت الماس نشان آریا، موسسه کانی گوهر ایرانیان، گالری پیکر تراشان و گالری اشک ققنوس در این نمایشگاه حضور فعال داشتند.


 
  

 


تاریخ درج : شنبه 24 اسفند 1392
تعداد بازديد از اين صفحه : 7013
آخرين تاريخ بازديد :26 مرداد 1397  4:2
Copyright 2010 GSI Congress
انتخاب وب سایت مورد نظر :