ورود کاربران
پست الکترونیکی :
کلمه عبور :

تهران بزرگترین شهر و پایتخت ایران و مرکز استان تهران و شهرستان تهران است. بر اساس آخرین سرشماری رسمی که در سال ۱۳۹۰ انجام گرفت، جمعیت تهران، ۱۲٬۲۲۳٬۵۹۸ تن بوده‌است. مساحت این شهر ۷۳۰ کیلومتر مربع است.
شهر تهران، در شمال کشور ایران و جنوب دامنهٔ رشته‌کوه البرز واقع شده‌است. زبان اصلی مردم استان تهران، فارسی‌ است.
در تقسیم‌بندی وزارت کشور شهرستان تهران در مرکز استان تهران قرار دارد. از شمال به شهرستان‌های کرج و شمیرانات، از شرق به شهرستان دماوند، از جنوب به شهرستان‌های قرچک، ورامین، ری و اسلامشهر و از غرب به شهرستان‌های قدس، شهریار و استان البرز محدود می‌شود. مرکز آن بخش مرکزی است.جغرافیای استان تهران:
استان تهران در دامنه جنوبی البرز مرکزی قرار دارد. ناهمواری‌های این استان به سه دسته تقسیم می‌شوند:
1- رشته کوه‌های البرز در شمال تهران
2- بخش‌های مرکزی و کوهپایه‌های جنوبی البرز
3- دشت‌های استان تهران

رشته کوه البرز:
بخش شمالی
رشته کوه البرز به ۳ قسمت شرقی، مرکزی و غربی تقسیم می‌شود. استان تهران در بخش مرکزی این رشته کوه جای دارد. بخش مرکزی رشته کوه البرز به ۳ قسمت شمالی، میانی و جنوبی تقسیم می‌گردد. بخش محدودی از این ارتفاعات در استان تهران و مابقی در استان مازندران می‌باشد.

بخش میانی
این ارتفاعات شمالی حد شمالی استان تهران را تشکیل می‌دهد. در شمال غربی آن کوه‌های استان البرز و در شمال شرقی آن ارتفاعات فیروزکوه قرار دارد.

بخش جنوبی
سومین بخش از البرز مرکزی است که رودهای کرج و جاجرود آن را قطع کرده است. از کوه‌های مهم این قسمت می‌توان به لواسانات و شمیرانات را نام برد.

بخش مرکزی
بخش‌های مرکزی و کوهپایه‌های جنوبی البرز که زمین‌های این ناحیه به علت داشتن شیب ملایم و خاک‌های آبرفتی برای کشاورزی مناسب است.

دشت‌ها
دشت‌های استان تهران با شیب ملایم از شمال غربی به جنوب شرقی کشیده شده‌اند. این دشت‌ها به دلیل هموار بودن شرایط خوبی را برای فعالیت‌های انسانی مانند زراعت و ساختن کارخانجات، فراهم آورده‌اند.

 
آب و هوا
سه عامل در آب و هوای استان تهران تاثیرگذار هستند:
1- رشته کوه البرز در شمال تهران
2- وزش بادهای باران‌زای غربی
3- دشت کویر در جنوب استان

پوشش گیاهی
جنگل های طبیعی:در نقاط مختلف استان این گونه جنگلها پراکنده اند؛ در دامنه های جنوبی البرز، ارتفاعات تهران گونه های گیاهی مانند بادام کوهی، پسته، انجیر و زرشک به چشم میخورد.
جنگل های دست کاشت:طی سالهای اخیر، فضاها و پار کهای جنگلی جدید در استان تهران به وجود آمده است. بزر گترین آن ها عبارتند از پارک چیتگر در غرب استان و پارک جنگلی لویزان در شمال شرق آن. در سطح استان چندین پارک جنگلی دیگراز جمله سوهانک، وردآورد، سرخ هحصار و توسکا وجود دارد. درختان این پارک ها عمدتاً کاج، اقاقیا و زبان گنجشک هستند.
در مناطق شمالی استان، بارش بیش از ٣٠٠ میلی متر در سال، دمای کافی، خاک مساعد و ویژگی های خاص توپوگرافی پوشش گیاهی مناسبی را به صورت مراتع بهاری و تابستانی در کوه و دشت برای دامپروران محلی و عشایری به وجود می آورد. گونه های گیاهی عمده در این مناطق عبارت اند از بنه، گز، خاکشیر، شیرین بیان، قیاق، گون، آویشن، خزه و کنگر.


مناطق گردشگری در استان تهران:
چشمه‌علی، آبشار پیچ آدران، آبشار دوقلو، آبشار سنگان، آبشار لار، پیست اسکی و چشمه آبعلی، ارنگه، اوشان-فَشَم، اوین، پناهگاه پلنگ‌چال، پناهگاه شیرپلا، جاجرود، چشمه قلعه دختر، چشمه معدنی البرز، چشمه معدنی شاه‌دشت، دربند، درکه، دره جاده چالوس، دره کن سولقان، دریاچه تار و ممج، دریاچه سد امیرکبیر، دریاچه سد لَتیان، رودخانه کرج، طالقان‌رود، غار بورنیک، غار بیوک آقا، غار رودافشان، غار یخ مراد، فرحزاد، قله کُلَک‌چال، کردان، واریان، آرامگاه بی‌بی‌شهربانو، بازار تهران، برج شیخ شبلی، برج طغرل، پیست اسکی شمشک، تپه تاریخی میل، تله‌کابین توچال، تنگه واشی، سردر باغ ملی، شاه عبدالعظیم، شمس‌العماره، قلعه گبری، کاخ شهرستانک، کاخ گلستان، کاخ مرمر، کاخ نیاوران، کاخ‌های سعدآباد، مسجد سپهسالار، موزه آبگینه، موزه ایران باستان، برج آزادی، برج میلاد، گورستان ظهیرالدوله، قلعه ایرج، مسجد جامع ورامین و ... .سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور

 
سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور در سال ۱۹۶۲ میلادی مطابق با ۱۳۴۱ هجری شمسی با همکاری سازمان ملل تاسیس گردید. سازمان زمین‌ شناسی و اکتشافات معدنی کشور مسئول انجام بررسیهای زمین‌شناسی و معدنی در سراسر کشور، جمع‌آوری نتایج فعالیتهای انجام شده در این زمینه، ایجاد هماهنگی بین چنین فعالیتها، تهیه ، تکمیل و انتشار نقشه‌های زمین شناسی ایران می‌باشد. در سال ۱۹۹۹، وظایف اکتشافی وزارت معادن و فلزات تماما به سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی ایران محول گردید. سازمان در حال حاضر مسئول مطالعات زمین‌شناسی کشور، و ارزیابی اکتشافی منابع معدنی بجز هیدروکربورها می‌باشد. گروه‌های مختلف سازمان مانند چینه‌شناسی، سنگ‌شناسی، رسوب‌شناسی، زمین شناسی دریایی، فسیل‌شناسی، زمین‌ساخت، لرزه زمین‌ساخت، اکتشاف، ژئوفیزیک، ژئوشیمی، ژئومتیکس و آزمایشگاههای مختلف بر اساس رهنمودهای کلی که توسط وزارت معادن و فلزات تصریح و در چهارچوب قانون جدید معادن که اخیرا به تصویب رسیده است این فعالیتها را به انجام می‌رسانند. 

تاریخ درج : شنبه 30 آذر 1392
تعداد بازديد از اين صفحه : 5902
آخرين تاريخ بازديد :26 مرداد 1397  21:53
Copyright 2010 GSI Congress
انتخاب وب سایت مورد نظر :